Kuus kuud klastri roolis: rahvusvahelistumine, kogukond ja koostöö

Ragmar Saksing
Tegevjuhi ülevaade

On möödunud kuus kuud minu töö algusest Eesti Merendusklastri tegevjuhina. Selle ajaga on klaster hakanud toimima kui ühtne kogukond – järjest selgema hääle, sihi ja mõjuga.

Kevade fookuses on olnud rahvusvaheline koostöö, Greentech & Retrofit HUBi positsioneerimine, kogukonna tugevdamine ja nähtavuse kasvatamine.

Märgilise tähendusega oli esimene Merehommik Haven Kakumäe sadamas, mis tõi kokku erinevad huvirühmad ja andis kinnitust – vajadus regulaarselt kohtuda ja mõtteid vahetada on suur. Piletimüügi lunastas 57 inimest, kohale jüudis 46. Sündmuse eel ja järel tegelesime aktiivse kommunikatsiooniga, sealhulgas sotsiaalmeedias, Facebooki reklaamide ja kujundustega. Toimis!
Merehommik on Eesti Merendusklastri korraldatud inspireerivate kohtumiste sari, kus meremajanduse osapooled kogunevad arutama aktuaalseid teemasid, jagama teadmisi ja looma uusi koostöövõimalusi. Merehommikute korraldamiseks taotlesime ja saime Tallinna Linnalt 4000€ toetust. See on meie väikese eelarve juures väga oluline abi.

Samuti jõudsime märtsis/aprillis esimese sisulise edasiminekuni Greentech & Retrofit HUBi rahvusvahelisel tutvustamisel: avaldasime artikli „Retrofit hub and €25 million state support opens doors for global maritime companies“, mis ilmus Trade With Estonia platvormil ja leidis kajastust ka Saksamaa ning Hollandi merendusringkondades. https://tradewithestonia.com/retrofit-hub-and-e25-million-state-support-opens-doors-for-global-maritime-companies

Koostöö Kliimaministeeriumi, KIKi ja EIS-ga on olnud fookuses nii Greentech & Retrofit HUBi toetuse määruse kui ka strateegilise kommunikatsiooni kujundamisel. Greentech & Retrofit HUBi kontseptsioon liigub tugevas rahvusvahelises suunas – selleks valmistame ette maandumislehte, voldikuid ja uue esindusvideo tellimist. Samuti osalesime hiljuti laevaomanike küsimuste aruteludes, mis andsid olulist sisendit Transpordiametile keskkonnaindeksite teemadel.

Aprillis ja mais osalesime mitmetel rahvusvahelistel sündmustel: Singapur Maritime Week, Southeast Asia Market Day, Estonian-German Port Forum. Uued kontaktid avavad uksi Kagu-Aasias, Hollandis ja Saksamaal. Lisaks kohtusin Accelerate Estonia ja EIS-i esindajatega, et arutada innovatsiooni ja eksporditegevuste rahastust. Töötame aktiivselt selle nimel, et tuua eksporditoetused merevaldkonna projektidesse.

Klastri siseselt olen algatanud ettevalmistusi töögruppide ümberkujundamiseks – liikmete turundusinimesed on kokku kutsutud ja lähiajal toimub esimene töökohtumine. Samuti koostasime sisendi valitsuse koalitsiooniläbirääkimisteks ning tõime väga olulised merenduse teemad valitsusse.

Meedias on olnud aktiivne kasv. Klastri nimel olen rääkinud “Meretunnis” ja suur artikkel avaldati “Meremehes”. Sotsiaalmeedias on olnud aktiivne kasv, LinkedInis on üle 60 postituse tehtud, mis on keskmiselt 9,3 postitust kuus. Alustasime Eesti Merendusklastri Facebooki lehe kasvatamist, mille jälgijaskond tõusis mõne nädalaga 4-lt 124-le. Saadame liikmetele üsna palju informatiivseid kirju. Viimasena näiteks enim tähelepanu pälvis info koostööst Saksa robootika ettevõttega.

Mais ootavad ees mitmed olulised rahvusvahelised kohtumised: 11.–13. maini Luxemburgi, kus esinen European Network of Maritime Clusters (ENMC) konverentsil, 14.–16. mai toimub Tallinnas Supply Security & Defence Expo, ning 30. mail läheme koos Eesti delegatsiooniga külla Soome Wärtsiläle.

See, mis poole aastaga on tekkinud, pole pelgalt tööülesannete kogum – see on toimiv koostöövõrgustik, kus ideed liiguvad, kontaktid sünnivad ja Eesti merendus saab järjest rohkem rahvusvahelist kaalu. On rõõm teid teenida! Liituge Eesti Merendusklastriga!

Tervitused pardalt,
Ragmar Saksing
Tegevjuht, Eesti Merendusklaster